Амман
Загальна інформація
-
Статус: столиця
-
Адміністративний Центр: столичний район Амман
-
Площа: 1680 км²
-
Заснований у VІІ тис. до н. е.
-
Клімат: середземноморський зі спекотним літом
-
Часовий пояс: UTC+2:00, літом UTC+3:00
-
Населення: 4 061 150
-
Телефонний код: +962 6
Інфраструктура
Амман
Про місто
Амман – місто, якому понад 5 тис. років. Він збудований з білого вапняку і засліплює своєю білизною, зберігає подих Бога і тут, як і тисячі років тому, все ще печуть хліб на вулиці. Тут короля можна побачити таким, що обідає прямо у вуличній забігайлівці, а кожна будівля і провулок зберігають неповторний східний колорит.
Пам'ятки Аммана є унікальними. Вважається, що саме тут відбувалися основні біблійні події. Побувавши в столиці Йорданії, кожен мандрівник обов'язково повинен:
- Відвідайте Джебель-аль-Калаа. Цитадель розташована на одному із семи міських пагорбів та відкриває відвідувачам захоплюючий панорамний вигляд. Тут збереглися руїни візантійської базиліки та храму Геркулеса, а розкопки підтверджують, що перше поселення було на цьому місці ще у бронзову добу.
- Піти з бедуїнами в пустелю Ваді Рам і провести там ніч. Ця червона пустеля з неземними пейзажами – одне з найкрасивіших місць планети. Тут знімали найвідоміші фільми про Марс, а мандрівники можуть зупинитися у таборі бедуїнів. У вартість такої ночівлі входить окремий намет, вечеря та сніданок, приголомшливий захід сонця, танці та жива музика.
- Відвідати мечеть короля Абдалли. Дивовижна краса будівлі вражає своїми масштабами. Тут одночасно можуть перебувати до 10 тис. осіб і це єдина мечеть, куди пускають представників інших релігій.
- Зайнятися шопінгом у численних місцевих магазинах. Тут можна купити все: від милих дрібничок та чарівних сувенірчиків до приголомшливих прикрас, мадабських килимів, виробів з перламутру та старовинної зброї.
- Здійснити гастрономічну подорож ресторанами міста і спробувати смачні та ароматні страви місцевої кухні, шаурму або смачну каву з кардамоном.
Дістатися столиці Йорданії можна кількома рейсами літаків популярних авіакомпаній. У літній період дешеві авіаквитки можна знайти на маршрути з пересадкою в Анкарі, а ось восени відвідування Аммана можна поєднати зі знайомством з грецькими Афінами.
Також у продажу є варіанти квитків на прямі рейси, без пересадок, знайти які можна, скориставшись сервісом SkyBooking. Все, що потрібно – вибрати дату вильоту, а система відсортує актуальні пропозиції в залежності від налаштувань.
Розташування
Амман розташований на північному заході Йорданського Хашимітського королівства, на берегах річки Ез-Зарка. Місто знаходиться за 35 км від Мертвого моря, клімат тут наближений до середземноморського, проте на нього впливає досить високе розташування над рівнем моря. Дуже часто бувають сильні тумани, в зимовий період буває сніг, а всі опади випадають у холодну пору року.
Територія
Столиця Йорданії розташувалася на семи пагорбах, відповідно до яких місто поділене на райони:
- Ель-Джіза;
- Сахаб;
- Наур;
- Ваді ес-Сайр;
- Амман;
- Ель-Муваккар;
- Умм ель-басатін.
Умовно райони належать до східної та західної частин Аммана. Західний Амман – це торгові центри та готелі, упорядковані вулиці, кафе, ресторани та розважальні заклади. Тут розташовані основні пам'ятки та музеї.
Східна частина міста уособлює всю його непросту історію, численні завоювання та зміну влади. Тут живуть незаможні громадяни, а в лабіринті вузьких вуличок можна заблукати.
Інфраструктура
Громадський транспорт Аммана представлений автобусами, таксі та маршрутками. Тут розгалужена автобусна мережа, проте новачкам важко зорієнтуватися. Якщо є необхідність дістатися з пункту А до пункту Б автобусом, краще запитати поради у місцевих.
Є в столиці кілька великих автовокзалів, звідки можна дістатися відомих курортів країни, і до великих міст.
Таксі тут досить дешеве та зручне. Більшість таксистів користується лічильником, проте треба бути пильним: водії можуть возити туриста містом навмання, а потім озвучити нереальну вартість поїздки.
Ще один зручний варіант для пересування містом – авто в оренду. Вартість прокату машини складає близько 70$ на добу, а забронювати автомобіль можна на дату прибуття до країни.
Аеропорт Аммана розташований поруч із містом і пов'язаний з ним регулярним автобусним сполученням. Тут можна купити квиток на літак до Європи та країн Близького Сходу.
Залізничне сполучення в Аммані на сьогодні відсутнє. У місті прокладена одна залізнична гілка, проте поїзди нею не ходять.
Рівень безпеки
Рівень безпеки в Аммані досить високий. Однак, вирушаючи сюди, потрібно пам'ятати про низку правил, які діють, як і в будь-якій арабській країні.
- Відвідування громадських місць потребує відповідного одягу, який повинен прикривати лікті та коліна.
- Жінки обов'язково мають покривати голову.
- Також потрібно бути обережним під час фото- та відеозйомки. Фотографувати державні та військові об'єкти категорично заборонено.
- Забороняється публічне вираження емоцій: поцілунки та обійми, розмови про подружжя, а жінкам заборонено дивитися і торкатися "чужих" чоловіків. Така поведінка викличе, у кращому разі, обурення місцевих жителів, а в гіршому можуть виникнути неприємніші ситуації.
Ціни
Амман – місто контрастів. Особливе поєднання давнини та сучасності, розташування між долиною річки Йордан та пустелею щороку приваблює сюди велику кількість мандрівників. Яку суму потрібно мати для подорожі до столиці Йорданії? Варто детально розібратися у цьому питанні.
Вартість харчування в Аммані досить бюджетна. За обід у недорогому ресторані доведеться віддати близько 7$, тоді як ціна продуктів у магазині варіюється від 1$ за кілограм картоплі до 6$ – за куряче філе.
Ціни на нерухомість залежать від вибору найкращого варіанту для проживання. Вартість оренди квартири стартує від 260$, а номер у п'ятизірковому готелі можна зняти за 150$.
Структура населення
Амман – столиця та найбільше місто Йорданії з населенням чисельністю близько 4,1 млн осіб. Згідно з останнім переписом населення, 88% від загальної кількості жителів столиці складають араби. Серед інших етнічних груп – палестинці, черкеси, вірмени, іракці, курди та ін. 96% мешканців міста сповідує іслам, 2% припадає на християнство та 2% – на інші релігії.
Офіційна мова Аммана – арабська. 91% населення старше 15 років вміє читати та писати англійською.
Культура та пам'ятки
Культурне життя Аммана – це свого роду сцена з межами, що стрімко розширюються. Постійно з'являються нові персонажі в особі талановитих художників, проводяться численні заходи, що збирають поціновувачів різних жанрів мистецтва, а декораціями є дивовижна архітектура та оповиті легендами історичні об'єкти.
Потрапивши сюди одного разу, мандрівники обов'язково прагнуть повернутися до столиці Йорданії і ще раз поринути у дивовижну атмосферу "Білого міста" з його сяючими в сонячних променях будівлями, традиційними кав'ярнями, де готують кращу каву, строкатими магазинчиками місцевих ремісників. Придбати все: від прянощів і пахощів до розкішних арабських килимів і шовку. А якщо залишаться сили, увечері для туристів відкривається зовсім інший Амман: із клубами та лаунджами, музичними фестивалями, які руйнують стереотипи про консервативний образ міста.
Парки
Гаряча погода – не привід залишатися у готелі під час поїздки до Аммана. На околицях міста є кілька природних парків, де можна провести уїк-енд, залишитися наодинці з природою, або познайомитися з місцевою флорою та фауною.
- Заповідник Муджіб. Пішохідна прогулянка заповідником – це безліч яскравих вражень, емоцій та адреналін. Тут доведеться забиратися на скелі, плавати, долати пороги, проте це того варте! Після такої екскурсії здається, ніби ти підкорив усю Йорданію.
- Amman National Park. Могутні сосни, туї та кипариси, панорамні види, просторі галявини для активного відпочинку… Цей парк ідеально підходить для відпочинку на природі або вихідних з дітьми на свіжому повітрі.
- Національний парк короля Хусейна. Величезний доглянутий сквер, з території якого відкривається чудовий вид на місто. Це чудове місце, щоб відпочити наодинці з природою після насиченого враженнями дня. Тут є дитячі майданчики, тінисті алеї, студії народних ремесел, ресторан та багато іншого для цікавого проведення часу.
Музеї та бібліотеки
Музеї столиці Йорданії зберігають у своїх колекціях безліч цікавих експонатів, які розповідають про історію Аммана та всієї країни.
Однак крім "класичних" сховищ історичного надбання, є в столиці й такі, які будуть цікаві не лише шанувальникам старожитностей.
- Королівський автомобільний музей. Тут зберігається вражаюча колекція авто із початку ХХ ст. і до наших днів. Можна побачити машини короля Йорданії та сучасні спорткари. А найцікавіший експонат – ровер, який використовувався під час зйомок фільму "Марсіанін", що проходили у пустелі.
- Археологічний музей. У його експозиціях можна побачити різноманітні предмети, починаючи від доби палеоліту до ХVI ст. Тут є предмети побуту стародавніх людей, колекції ювелірних прикрас, старовинні монети, статуї та багато іншого.
- Музей народних традицій. Це місце точно сподобається тим, хто цікавиться культурою та звичаями різних країн. У залах музею виставлено одяг та весільні вбрання, посуд, вироби з кераміки, косметику та прикраси, безліч інших, не менш цікавих експонатів. Однак найцікавіша тут зала, в якій виставлені мозаїки з церков Мадаби та Джераша.
- Дитячий музей. Для тих, хто вирушає у подорож з дитиною, Дитячий музей – чудове місце, щоб провести час цікаво та з користю. Понад 150 експонатів, лабораторії, бібліотека, акваріум, відділ космосу – далеко не все, що може зацікавити тут відвідувачів різного віку.
Театри
Театри Аммана зосереджені у двох культурних центрах та пропонують різноманітну програму. У Королівському культурному центрі проводяться вистави, концерти та виставки, а щорічно у травні тут відбувається Йорданський кінофестиваль. Дарат-аль-Фунун або Центр сучасного арабського мистецтва має в своєму розпорядженні театральний майданчик просто неба, де проводяться вечори поезії, музичні заходи та вистави різного формату.
Освіта та наука
Як столиця Йорданії, Амман втілив у собі найкращі якості країни. Тут є не лише безліч пам'яток та цікавих локацій, що зберігають історію держави, а й низку вишів, двері яких відчинені як для місцевих студентів, так і для іноземців.
- University of Jordan – державний університет, що пропонує програми бакалаврату та магістратури з порівняно невисокою вартістю навчання. Більшість викладачів – зарубіжні фахівці, широко відомі в академічних колах, а диплом про освіту високо котирується серед роботодавців усього світу.
- Абітурієнти можуть обирати понад 80 спеціальностей, серед яких інформаційні технології, дизайн, стоматологія, ділове адміністрування тощо.
- University of Petra – приватний вищий навчальний заклад, який надає можливість навчання за програмами міжнародного обміну. Тут вісім факультетів з арабською та англійською мовами викладання. Іноземним студентам надається різнобічна допомога в адаптації, транспортні послуги, медичне страхування.
- Princess Sumaya University for Technology – невеликий приватний університет, який пропонує навчання на факультетах штучного інтелекту, комп'ютерної графіки та анімації, інформатики та інформаційних технологій для бізнесу. Лабораторії вишу оснащені сучасним обладнанням для веб-розробок, де студенти отримують безцінний практичний досвід у галузі відеоігор, розробки програмного забезпечення та багато іншого.
- Al-Ahliyya Amman University входить до 20 найкращих вузів країни, має дев'ять факультетів, де проходить навчання за 31 програмою бакалаврату у найрізноманітніших сферах: від архітектури до медичних наук. Також є ряд післядипломних програм та можливість дистанційного навчання. Університет має сучасну інфраструктуру та висококваліфікований викладацький склад із великим досвідом практичної діяльності.
Інші пам'ятки
Амман здатний закохати в себе з першого погляду не лише недосвідчених туристів, а й досвідчених мандрівників. Однак для тих, хто хоче побувати в місцях, де кожен камінь має історію завдовжки у кілька століть, він навряд чи підійде. Це динамічне місто – буквально ковток свіжого повітря після "затхлої" старовини Єгипту або всім давно знайомих локацій Туреччини. Тут минуле органічно поєднується з сучасністю, технології – з давніми традиціями, а серед пам'яток є не лише древні монументальні споруди, що вражають масштабами та красою, строкаті вуличні ринки та Королівський музей.
Чим не привід вирушити туди та зробити кілька цікавих фото?
- Римський театр Амману. Вважається, що він побудований за часів Римської імперії, однак і в наші дні він використовується для проведення культурних заходів. Висічений у скелі. Його масштаби вражають. Тут могло розміститися до 6 тис. глядачів, є підземний тунель та приголомшлива акустика. А з верхніх ярусів відкривається чудова панорама міста.
- Храм Геркулеса. Ще одна пам'ятка, яка точно припаде до смаку любителям історії. Від храму зберігся фундамент та кілька колон; поряд з ним розташовувалася статуя Геркулеса, зруйнована землетрусом. Передбачають, що висота статуї становила 12 м, тому три пальці, що залишилися, і лікоть вражають уяву.
- Райдужна вулиця з ринком Souk Jara. Ця локація в районі Джабал-Амман користується неабиякою популярністю серед мандрівників з усього світу. Тут можна знайти витвори мистецтва та продукцію місцевих майстрів, антикварні предмети та цікаві дрібнички, проходять концерти та інші культурні заходи
Телефони екстрених служб
- Єдиний телефон екстрених служб: 119
- Поліція: 191, 192
- Дорожня поліція: 190
- Туристична поліція: +962 6 530 14 65