Байройт
Загальна інформація
-
Країна: Федеративна Республіка Німеччина
-
Статус: столиця округу
-
Адміністративний Центр: округ Верхня Франконія
-
Площа: 66,92 км²
-
Заснований у 1194
-
Клімат: континентальний
-
Часовий пояс: UTC+1:00, влітку UTC+2:00
-
Населення: 73 909
-
Телефонний код: +49 921
Інфраструктура
Байройт
Про місто
Байройт – німецьке місто, розташоване у регіоні Баварія, адміністративний центр округу Верхня Фраконія. Перші поселенці з'явилися тут на початку XII ст. Це були вихідці з інших районів Баварії. Вони займалися переважно видобутком деревини. З цим і пов'язана назва міста: вперше воно згадується у 1194 р. як село Bayreuth ("баварська вирубка") – похідне від слів Bayren ("Баварія") і rodung ("вирубка").
У статусі міста Байройт згадується у 1232 р., його він здобув, імовірно, у період з 1200 по 1230 рр. До наших днів центральна частина міста зберегла свою типову для баварських поселень структуру: будівлю муніципалітету з церквою та замком. У 1248 р. місто перейшло у власність династії Гогенцоллернів. У 1421 р. він уперше був позначений на географічній карті. Приблизно того ж періоду місто увійшло до складу князівства Кульмбах.
Поштовхом для розвитку Байройта стало перенесення в його територію резиденції маркграфа Кульмбаха в 1603 р. Тут було побудовано кілька замків і парків, які дійшли до нас майже у незмінному вигляді донині. У 1769 р. Байройт анексований князівством Ансбах, у 1792-1810 рр. по черзі став провінцією Пруссії, Франції та Баварії. На початку XX ст. тут збудували першу електростанцію та кінотеатр.
У 1945 р. внаслідок бомбардувань у Байройті було зруйновано близько 4,5 тис. будинків, промислові об'єкти та громадські будівлі. Хоча значну кількість історичних споруд у післявоєнний період було знесено як такі, що не підлягають відновленню, життя в місті повернулося в нормальне русло вже через два роки.
В даний час більшість населення зайнята у сфері послуг, оскільки в місті розташовується велика кількість державних установ, шкіл, лікарень та банків. В "Атласі майбутнього" Німеччини Байройт займає 65 позицію, вважаючись одним з міст з великими перспективами в соціально-економічному плані.
Розташування
Байройт знаходиться у східній частині Німеччини, між гірськими масивами Фіхтельгебірге та Франконською Швейцарією. Рельєф – переважно горбистий. Через місто протікають річки Ротер-Майн (Південна притока Майна), Варме-Штайнах, Мистель та Зендельбах.
Літо у місті досить тепле – середня температура у липні становить +24°C, іноді піднімаючись до +30°C. Зима тут холодна, снігова та вітряна. Температура в січні, зазвичай, становить від -4ºС до -12°C, вкрай рідко знижується до -20°C. Дощі йдуть майже цілий рік, за винятком снігових періодів, максимум опадів припадає на липень. Перші снігопади спостерігаються наприкінці листопада, найбільше – у січні, при цьому сніговий покрив присутній до початку березня.
Територія
У Байройті – 39 адміністративних міських районів. З 1946 р. для налагодження ефективної взаємодії з мерією від кожного з них призначається контактна особа, яка представляє інтереси населення. Термін дії повноважень керівника району – шість років, стільки діє виборний склад міської ради. Допускається повторне призначення на посаду.
Райони Байройта:
- Aichig/Grunau.
- Bernecker Straße/Insel/Riedelsberg.
- Birken.
- Bismarckstraße/Friedrichstraße/Moritzhöfen.
- Bürgerreuth/Gravenreutherstraße.
- Carl-Schüller-Straße/Bürgerreuther Straße/Gutenbergstraße.
- Cosima-Wagner-Straße/Nürnberger Straße/Universitätsstraße.
- Erlanger Straße/Wolfsgasse.
- Eubener Straße/Furtwänglerstraße/Schupfenschlag/Hohe Warte.
- Freiheitsplatz/Malerviertel.
- Gartenstadt та інші.
Інфраструктура
Через Байройт проходять два національні автобани. Один із них прокладений із Швайнфурта, другий – транзитний – із Берліна до Мюнхена. Також місто є проміжним пунктом магістралей федерального значення у напрямках Міттенвальда, Хамма та Пассау. З Байройту налагоджено прямі рейси автобусів у низку міст Європи, у тому числі до Києва. Час у дорозі зі столиці України до цього міста – близько 27 годин.
Перевезення автобусами в самому Байройті здійснює компанія Bayreuther Verkehrs-und Bäder, а також низка приватних операторів. Загалом у місті налічується 15 автобусних маршрутів. Трамваїв у Байройті немає, проте існує регіональна мережа легкорейкового транспорту Omnibusverkehr Franken, що охоплює як саме місто, так і довколишні райони. У Байройті – велика кількість велодоріжок, він є одним із пунктів низки німецьких туристичних веломаршрутів.
Поїзди міжміськими та міжнародними маршрутами відправляються від центрального залізничного вокзалу. Здійснюються рейси національними магістралями в Нюрнберг, Хоф і Бамберг. Є залізничне сполучення регіональними шляхами (поїзди прямують ними щогодини). Йдеться про напрямки у Бад-Родах, Марктредвіц та Вайден.
Міжнародне залізничне сполучення налагоджено з низкою країн Європи. Прямого рейсу з Байройту до Києва поїздом немає, проте існують маршрути з пересадками з Пшемисля (Польща), Праги та Пльзеня (Чехія) і далі – з німецького Марктредвіца. Час у дорозі до Байройту поїздом – приблизно 29 годин.
За 5 км від Байройта розташований аеродром. Раніше він використовувався як комерційний аеропорт, проте наразі тут здійснюються лише рейси літаків авіації загального призначення, регулярних перевезень немає. Найближчий до Байройту міжнародний аеропорт знаходиться у Нюрнберзі. Трансфер з нього у Байройт можливий на поїздах Deutsche Bahn Regional без пересадок та автобусах, час у дорозі складає близько години.
Сервіс SkyBooking надає можливість купити квитки на автобус за прямим маршрутом до Байройту або на поїзд з пересадками у Польщі та Чехії. Мандрівники з України можуть придбати квитки в одну та обидві сторони. Крім того, за допомогою сервісу SkyBooking можна підібрати авіаквитки до аеропорту Нюрнберга з пересадками на автобус або поїзд Deutsche Bahn Regional до Байройту.
Серед переваг сервісу, крім доступної вартості квитків, – швидка обробка замовлень та повна технічна підтримка клієнтів. Організовано зворотний зв'язок як через електронну пошту, так і телефоном, з опцією зворотного дзвінка. Для зручності покупців на сайті є спеціальна автоматизована форма. Вона дозволяє підібрати не тільки підходящі дати та вокзали відправлення поїздів та автобусів, але й авіаквитки на рейси літаків за оптимальними маршрутами, у тому числі з пересадками, у тих містах, які потрібно попутно відвідати туристам.
Рівень безпеки
У Байройті в середньому за рік відбувається близько 6,7 тис. злочинів – це на 1,3 тис. випадків менше, ніж у середньому в Німеччині. Місто посідає четверте місце у регіоні Баварія за кількістю злочинів. Щорічно їхня кількість знижується приблизно на 6%, повідомляє муніципальна поліція.
За даними статистичного агентства Numbeo, коефіцієнт злочинності у місті становить 23,75 зі 100 можливих – це дуже низький показник. Рівень безпеки фахівцями оцінюється у 76,25 – високий. Байройт характеризується дуже високим ступенем безпеки пішоходів у денний час у розрізі кримінальних проявів проти них – близько 90 балів, у нічний – 85 балів зі 100 можливих.
Ціни
Вартість життя в Байройті суттєво нижча, ніж у Берліні. Так, ціни у ресторанах у цьому місті нижчі, ніж у столиці ФРН, на 13%, вартість продуктів харчування – на 17%, а оренди житла – на 34%. Порівняно з розцінками у Києві, ціни на продовольство та громадське харчування у Байройті вижчі у півтора-два рази, проживання у готелях – на 88%.
Рахунок за обід у дешевому кафе в Байройті складе в середньому 12,41$, у хорошому ресторані – 51,73$, у закладі типу МакДональдс – 9,31$. Чашка кави в місцевому барі коштуватиме 2,72$. Ціни на продукти харчування в продовольчих магазинах міста такі: філе курки коштуватиме 7,65$ за кілограм, яловичину можна купити за 9,52$, сир – за 12,83$.
Джинси Levis пропонують за 79,32$, сукні Zara – 41,38$, кросівки Nike продаються за 58,62$, шкіряне класичне взуття істотно дорожче – від 120$. Тариф на проїзд в автобусі в Байройті складає 2,43$ в один кінець, абонемент на місяць – на рівні 48$. Виклик таксі коштує 3,62$, кілометр шляху – 2,28$.
Структура населення
Близько 89% населення Байройту належать до німецької етнічної групи, решта – іноземного походження. Найбільші етнічні меншини – турецька, що досить типово для більшості міст Німеччини, а також італійська, китайська та польська. На дітей віком до 8 років припадає 12,8% містян, від 18 до 24 років – 13,8%, 25-59 років – 46,1%, решта населення – від 60 років і старше.
Мова спілкування у Байройті – німецька (верхньофранконський діалект). Він поширений у цьому місті, а й у низці населених пунктів Баварії, зокрема у Бургунштадті, Кронаху, Хофі і Кульмбахе. Мови етнічних меншин використовують лише на побутовому рівні всередині цих груп населення. Байройт – місто зі значною часткою віруючих. Близько 34,4% містян є прихильниками Римської Католицької Церкви, 48,8% – протестантизму. Інші 16,8% вважають себе атеїстами чи дотримуються інших релігійних течій.
Культура та пам'ятки
Байройт – важливий центр культури та мистецтва Баварії, насамперед завдяки всесвітньо відомим Вагнерівським фестивалям. Саме в Байройт знаменитий композитор переїхав у 1872 р., на його кошти було збудовано оперний театр, у якому поставили "Кільця Нібелунга". У літній сезон, коли проводиться Вагнерівський фестиваль, заповнюваність готелів Байройту становить майже 100%, причому третина гостей – іноземні туристи.
Також у місті організовано й інші фестивалі музичної спрямованості. Кожні два місяці до нього з'їжджаються юні піаністи для участі у концертах. Виступи проводяться у приміщеннях майстерень із виготовлення фортепіано фабрики Steingraeber & Söhne. Крім того, у квітні проходять благодійні великодні концерти, у червні проводяться фестивалі сучасної музики та фольклорних виконавців, у вересні – масштабні рок-виступи.
Справжньою "родзинкою" культурного життя міста є етнографічний Фестиваль у літню ніч – він організовується щорічно у серпні. До міста також приїжджають численні поціновувачі мистецтва на оперні вистави "Байройтське бароко" у вересні, а любителі історії – на "Ніч музеїв" у жовтні.
Парки
У Байройті облаштовано до десяти паркових зон. Вони слугують не лише місцем сімейного відпочинку та популярними туристичними об'єктами, а й місцями проведення садівничих фестивалів та масових культурних заходів.
Популярні парки міста:
- Парк "Ермітаж" (Eremitage). Це культурно-історичне місце, створене 1715 р. У його складі – архітектурні споруди – Старий замок, Храм Сонця, облаштований ландшафтний парк. Також сад у стилі бароко. Вільні простори засаджені густим листяним лісом, тут облаштовано водойми та прокладено алеї.
- Ботанічний сад Байройтського університету, заснований 1978 р. У ньому налічують до 10 тис. видів рослин з усього світу. Зрошення здійснюється з допомогою підземних вод. Близько 8 тис. м2 території парку займають тепличні комплекси. Окремі зони засаджені гірськими та тропічними культурами американського та азіатського походження.
- Сад Хофгартен (Hofgarten) у задній частині Нового палацу, відкритий у 1790 р. У парку встановлені копії скульптур, є довгий канал. Сад функціонує увесь рік, доступ до нього – вільний.
Музеї та бібліотеки
У місті відкрито близько 20 музеїв історичної, художньої та технічної спрямованості. У Байройті є і незвичайні виставки, в тому числі колекції друкарських машинок та пожежної техніки, а також сільськогосподарського інструментарію та тютюнового обладнання.
Відомі музеї Байройту:
- Художній музей (Kunstmuseum Bayreuth). У ньому експонуються твори класичного та сучасного мистецтва. Основна частина колекції – це зразки живопису, гравюри та плакати XX ст. Загалом у музеї налічується близько 20 тис. картин та творів у жанрі графіки, а також 22 тис. плакатів.
- Історичний музей (Historische Museum Bayreuth) охоплює період від пізнього середньовіччя та до XX ст. У колекції є унікальний експонат – великий макет міста станом на 1763 р. Тут створено колекції творів мистецтва XVII-XVIII ст., зібрання фаянсу та рідкісних музичних інструментів.
- Музей первісного світу (Urwelt-Museum Oberfranken). Спочатку був невеликою приватною колекцією, що створювалася з 1833 р. На виставках представлені палеонтологічні, геологічні та мінералогічні експонати. У музеї можна переглянути рідкісні черепи динозаврів та унікальні мінерали.
Театри
У місті відкрито для глядачів до десяти театрів, у тому числі драматичні та оперні сцени, фестивальні простори та аматорські студії.
Знамениті театри Байройту:
- Маркграфський оперний театр (Markgräfliches Opernhaus) розташований у будівлі, визнаній об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Перші вистави на його сцені відбулися ще в середині XVIII ст. Щороку на базі театру проводиться Великодній фестиваль, а також фестиваль бароко.
- Фестивальний зал Ріхарда Вагнера (Richard-Wagner-Festspielhaus) побудований 1875 р. в стилі еллінізму за проєктом самого композитора. Тут немає регулярних театральних вистав, зал відкривається лише для проведення Вагнерівського фестивалю у липні-серпні щороку. Акустика в театрі вважається найкращою у світі серед усіх оперних театрів.
- Студійна сцена (Studiobühne Bayreuth) заснована в 1980 р. Театр примітний тим, що його вистави та музичні постановки проводяться в різних локаціях – в садах парку "Ермітаж", на фортепіанній фабриці і навіть у міських катакомбах.
Освіта та наука
У Байройті працюють два університети – класичний та церковної музики. Крім того, відкрито два педагогічні інститути.
Університети міста:
- Байройтський університет, заснований 1975 р. Студенти здобувають тут освіту за такими напрямами, як економіка, право, біологія, екологічна інженерія та матеріалознавство. У складі університету – єдиний у німецькомовних країнах Інститут африканських досліджень. ВНЗ співпрацює з 450 науковими організаціями у всьому світі.
- Університет протестантської церковної музики. Його попередники – органна школа, заснована у 1921 р., пізніше – церковна музична школа, відкрита у 1948 р. У 1973 р. школа набуває статусу спеціалізованої академії, у 2000 р. – університету. Тут студенти навчаються за класами диригування, духового хору та загальномузичних дисциплін.
Інші пам'ятки
Найцікавіші пам'ятки Байройта – це його найкрасивіша архітектура. Об'єктами інтересу туристів є переважно старовинні будівлі муніципальних органів влади, замки, палаци та споруди, мають статус культурних пам'яток.
Головні пам'ятки:
- Президентська будівля уряду Верхньої Франконії, побудована 1904 р. у стилі бароко. Головний фасад споруджено з пісковика. В ньому присутні елементи необарокко, у тому числі кілька незвичайних скульптурних композицій. Зали районної ради та приймальня муніципальної адміністрації спроєктовані у стилі модерн.
- Новий палац. Побудований в 1758 р. Його приміщення чудово збереглися в початковому стані – відвідувачі можуть побачити незаймані стінові панелі, паркет того часу та ліпнину. Частина меблів та картин у будівлі – також оригінальні. У центрі уваги туристів у Новому палаці опиняються, як правило, Бальний зал із золотою ліпниною та Пальмова кімната, в якій засідала масонська ложа.
- Башта Перемоги висотою 17 м. На верхню платформу споруди ведуть сходи гвинтового типу з 97 сходинками. Була споруджена 1874 р. на честь перемоги у франко-прусській війні. У першій половині XX ст. башта використовувалася для експериментів із прийомом телевізійного сигналу компанією Bayerische Elektricitäts-lieferungs-Gesellschaft.
Телефони екстрених служб
- Пожежна служба: 112
- Швидка допомога: 112
- Телефон екстреної допомоги: 112
- Поліція: 110
- Посольство України: +4 930 288 871 70