Лондон
Загальна інформація
-
Статус: столиця
-
Адміністративний Центр: Великий Лондон
-
Площа: 1737 км²
-
Заснований у 47
-
Клімат: океанічний
-
Часовий пояс: UTC±0:00, влітку UTC+1:00
-
Населення: 8 799 800
-
Телефонний код: +44 20
Інфраструктура
Лондон
Про місто
Навряд чи на планеті Земля існує людина, яка хоча б краєм вуха не чула про Лондон. Так-так, це те саме місто, яке "The capital of Great Britain". Один із найбільших фінансових, культурних, освітніх центрів Європи, в якому зосереджуються провідні "мізки" континенту та всього світу. У ньому панує космополітична атмосфера, а динаміку повсякденного життя можна порівняти з нью-йоркською.
Тільки уявіть, що історія Лондона почалася в далекі часи Великої Римської імперії. За роки свого славного існування місто ввібрало в себе все найкраще з того, що було, є і, напевно, буде у Сполученому Королівстві. Саме в цьому мегаполісі зосереджені пам'ятки різних епох, починаючи з розкішних палаців та величних веж, закінчуючи музеями найвищого рівня та розвагами, яких не знайти у багатьох європейських столицях.
Лондон – знаменитий знімальний майданчик для популярних серіалів та центр європейського спорту. Переглянути футбольні матчі місцевих клубів з'їжджаються фанати з усього світу, зокрема з України. Широкий вибір авіаперевізників дозволяє туристам підібрати маршрут "під себе". Щодня в лондонських аеропортах приземляються десятки літаків з різних країн, тому знайти прямий рейс до міста своєї мрії – завдання, яке легко виконати для мандрівників з будь-яким розміром гаманця.
Розташування
Розташовується Лондон у південно-східній частині Англії. Це рівнинна територія, розбавлена порівняно невисокими пагорбами. Навколо мегаполісу утворено так званий "зелений пояс", який виконує функцію стримування надмірного "горизонтального" росту міста.
Головною лондонською "артерією" є знаменита річка Темза, яка протягом століть використовується для транспортування товарів та вважається найзначущою у всьому Королівстві. Сьогодні кожен турист може купити квиток на екскурсійний катер та помилуватися лондонськими видами з води. Через Темзу Лондон зв'язується із Північним морем, що сприяє успішній міжнародній торгівлі.
Багато мандрівників асоціюють Лондон із постійними дощами, туманами та смогом, але насправді сонячних днів на рік досить багато. Літо завжди тепле, але не спекотне, а зима м'яка. Морози – велика дивина, яка пояснюється Гольфстрімом (теплою морською течією). Сезонне коливання температури повітря мінімальне – в середньому 10ºС, тому можна брати авіаквиток до Лондона в будь-який з періодів року. Вивчати місто буде комфортно!
Територія
Структура сучасного Лондона формувалася протягом століть. Місто "з'їдало" одне довколишнє село за іншим, розростаючись вшир. В наш час варто виділяти так званий Великий Лондон та Внутрішній. Великий – ділиться аж на 32 окремі райони, кожен з яких має свою унікальну історію та призначення.
Окремо йде Сіті – діловий центр столиці, в якому сучасні висотки чергуються із гарними історичними будівлями. Район Сіті живе окремим життям. Саме на його території взяло свій початок стародавнє античне поселення, яке стало зародком нинішнього Лондона. Слід також виділити райони:
- Блумсбері (Культурний центр);
- Ковент-Гарден (торгівля та розваги);
- Сохо (модні бари, джаз-клуби, ресторани);
- Вестмінстер (урядові установи);
- Челсі (магазини, музеї).
Інфраструктура
Головними "повітряними воротами" Лондона та всієї Англії є аеропорт Хітроу. Він знаходиться на другому місці у світі за величиною пасажиропотоку (близько 80 млн осіб на рік, серед яких понад 90% – міжнародні рейси). Є ще три сучасні аеропорти: Гатвік, Станстед і Лутон. У кожен із них можна долетіти з України без пересадок, придбавши квиток на skybooking.ua. Враховуючи велику кількість лоукостерів, що літають через ці аеропорти, можна купити дуже дешевий квиток.
До Лондона часто курсують рейсові автобуси. З Хітроу кожні 15 хвилин вирушає Heathrow Express – прямий поїзд до вокзалу London Paddington. Альтернативний варіант – замовити трансфер чи таксі, але ціна на такі послуги суттєво вища.
У межах міста з транспортом все в повному порядку. Туристичні очі одразу помічають легендарний червоний автобус та напис "Underground" – це не менш відоме місцеве метро. Підземні поїзди мають великий попит у городян, а на землі один за одним проїжджають лондонські кеби, які вважаються найдорожчим таксі в Європі (середня вартість поїздки – 40-60£). На вулицях багато велосипедистів, для яких облаштовані комфортні велодоріжки. Автомобільна інфраструктура – на високому рівні, але пробки у місті – постійне явище.
У Лондоні аж 13 залізничних вокзалів. Найбільший – Ватерлоо, який за рік обслуговує до 17 млн пасажирів. Найоригінальніший – Паддінгтон, що є єдиним підземним лондонським вокзалом. Зі столиці один за одним відправляються регіональні поїзди, якими переважно користуються люди, які приїжджають до Лондона на роботу, а також міжрегіональні – відрізняються високою швидкістю пересування, тому популярні серед туристів, що подорожують Великою Британією.
Рівень безпеки
Лондон – відносно безпечне місто, незважаючи на великий притік мігрантів. На 100 тис. мешканців припадає одне-два вбивства. Для порівняння, у тому самому Нью-Йорку – три-чотири вбивства. Головним знаряддям злочинів є холодна зброя. За статистикою, за рік у Лондоні фіксується близько 4 тис. неправомірних застосувань ножа. Найчастіше йдеться про нічні розбірки на етнічному підґрунті.
Загалом у наближених до центру районах ймовірність виникнення небезпечної ситуації зводиться до нуля. Вас точно не пограбують і не обдурять у Лондоні, якщо не залишати речі без нагляду, бути уважними у нічних закладах, не довіряти незнайомцям та намагатися мінімізувати прогулянки спальними районами в пізній час.
Ціни
Так, Лондон – дороге місто. Часом, авіаквиток на літак без пересадок коштує дешевше, ніж гарний обід у середньому лондонському кафе. Для наочності, ціни на житло, транспорт та громадське харчування:
- номер на двох у готелі (три зірки) – від 70£
- купити один квиток на поїзд метро (залежно від зони) – 4,9-5,9£
- разовий квиток на автобус – 2,6£
- вечеря у хорошому ресторані з напоєм (на одну особу) – від 60£
- сендвіч у вуличній забігайлівці – 2-4£
- кебаб з м'ясом та овочами – 6-7£
- чашка капучино (з собою) – 2,5-3£
Вартість продуктів у магазинах привабливіша:
- молоко (1 л) у супермаркеті – 1-1,5£
- буханець білого хліба – 1,1£
- куряча грудка (1 кг) – 7£
- пляшка пива (0,5 л) – 1,5£
Структура населення
За даними на 2020 р., у Лондоні проживає 8,9 млн людей. Населення усієї агломерації сягає 15 млн, що майже втричі більше, ніж населення Шотландії. У денний час кількість людей у межах міста збільшується за рахунок тих, хто приїжджає на роботу з прилеглих населених пунктів.
Понад 60% лондонців – працездатні громадяни (від 20 до 64 років). Менш ніж половина жителів Лондона є англійцями за національністю. Найбільше мігрантів з Азії – приблизно кожен п'ятий лондонець – азіат. З усіх містян лише 3 із 5 – уродженці Великобританії. Кожен четвертий лондонець має громадянство іншої країни. У місті ходова мова – англійська, але вона має безліч варіантів, які відрізняються в залежності від того, з ким ви спілкуєтеся. Мова суттєво видозмінюється мігрантами (особливо зі Сходу), а корінні англійці говорять дуже швидко, зі сленгом "чисто по-британськи", тому доводиться підлаштовуватися під кожного співрозмовника.
Щодо релігії, то майже половина мешканців Лондона – християни. На другому місці мусульмани – понад 12%. Якщо вірити соцопитуванням, то приблизно кожен п'ятий столичний мешканець називає себе атеїстом.
Культура та пам'ятки
Незважаючи на те, що Лондон вважається однією з модних столиць Європи, у повсякденному житті лондонці віддають перевагу комфорту. На вулицях міста можна зустріти доволі заможних англійців, які прогулюються в дешевому одязі, а їхні діти бігають у гумових чоботях по калюжах. У той же час офіційні заходи для лондонців (насамперед англійців) – це святе. Вони шанують вікові традиції та обряди, завжди дотримуються встановленого дрес-коду, а ігнорування місцевих правил приїжджими вважають неповагою.
Корінні лондонці воліють зберігати особистий простір і можуть мало не з презирством ставитися до експресивних італійців або французів, які "лізуть цілуватися" при зустрічі. Вони цінують пунктуальність понад усе. Якщо ви пообіцяли лондонцю прийти вчасно, а прийшли пізніше, то вважайте, що він вас уже ненавидить.
Лондон є дуже лояльним містом до різноманітних меншин, у тому числі до ЛГБТ. Практично нанівець зведена дискримінація за гендерною чи расовою ознакою. Жінки у місті часто працюють на традиційно "чоловічих" посадах. А головною "релігією" містян є футбол. У кожному районі є свій клуб, за який місцеві вболівають сім'ями по суботах та неділях.
Парки
Лондон – гамірний й виснажливий, але в той же час у ньому є де сховатися від повсякденної метушні. Найкращі парки міста:
- Гайд Парк. Буквально до середини ХІХ ст. прості люди не могли потрапити до цього старовинного парку, а сьогодні він – улюблене місце для масових гулянь.
- Ріджентс парк. Фаворит лондонців, що живуть на північному заході міста. У ньому є великий зоопарк, який люблять діти.
- Хемпстед-Хіт. Знаменитий своєю "дикістю". У ньому немає "вилизаних" клумб і рівних доріжок, зате є можливість насолодитися прекрасною природою, не виїжджаючи далеко за місто.
- Парк Вікторія. Красива велика територія, по якій щоразу можна прокладати новий маршрут. Там багато різних тварин та є незвичайні ігрові майданчики для дітей.
Музеї та бібліотеки
Любителі інтелектуального відпочинку можуть вже сідати на літак до Лондона, адже у місті море цікавих закладів:
- Британська бібліотека. У ній на вас чекають 11 комфортних читальних залів і найбільша колекція книг у всій Великій Британії. Є навіть королівська колекція Георга III, а також зразки легендарних журналів та аудіозаписів.
- Бібліотека BFI Southbank. Знахідка для кіноманів. У бібліотеці ексклюзивна література про фільми та регулярні інтерактиви для відвідувачів.
- Британський музей. Величезна і дуже гарна будівля, в якій зібрано тисячі унікальних історико-археологічних експонатів. На рік музей відвідують до 7 млн людей.
- Музей природознавства. У ньому є все про Землю і не лише, починаючи зі скелетів динозаврів, закінчуючи зразками грунту Місяця.
Театри
Шанувальникам театрального мистецтва слід заздалегідь купувати квиток до лондонських театрів, оскільки найкращі з них завжди збирають аншлаги:
- Ковент Гарден. Сучасна зала на 2,2 тис. осіб. Технологічна сцена та комфортні сидіння у партері, у спинки яких вбудовані екрани з інформацією про постановки.
- Альберт-хол. Перлина Південного Кінгстона. Величний будинок з куполом. У ньому часто проводять концерти провідні світові музиканти.
- Друрі-Лейн. Цей театр найчастіше згадується у літературних творах. Є одним із найстаріших у світі.
- Глобус. Розташований у затишній місцині на березі Темзи. Славиться унікальною історією появи – будівництвом займалася трупа, причетна до Вільяма Шекспіра.
Освіта та наука
У лондонських вузах навчаються справжні щасливчики, оскільки рівень місцевої освіти один з найкращих у світі. Слід виділити:
- Imperial College London. Спеціалізується на техніці, медицині та бізнесі. За версією QS цей коледж входить до кращих освітніх закладів: шосте місце у світі і четверте в Європі.
- London School of Economics and Political Science. Спеціалізація – суспільні науки. Кількість студентів трохи менша за 10 тис. ВНЗ було створено наприкінці ХІХ ст. Сьогодні це десятки корпусів у центральній частині Лондона.
- University College London. Свого часу це був перший виш, який приймав на навчання студентів, незалежно від їхньої раси. Знаменитими випускниками є Френсіс Крік, який створив модель ДНК, а також Олександр Белл – винахідник телефону.
- King's College London. Творцем цього вишу, що є одним із найбільших центрів медичної освіти не лише у Великій Британії, а й у всій Європі, був Георг V. У розпорядженні коледжу є власні дослідницькі центри, де під час лондонських Олімпійських ігор у 2012 р. проводилися тестування спортсменів.
Інші пам'ятки
Двоповерхові автобуси, легендарні телефонні будки та багато цікавої архітектури – список лондонських локацій, які варто переглянути, може бути дуже довгим. До вашої уваги основні:
- Біг Бен. Найкрасивіша вежа, висотою майже 100 м. Вона славиться величезним годинником з 13-тонним дзвоном, у звуку якого вся лондонська душа.
- Лондонське Око. Одна з найсучасніших пам'яток – оглядове колесо, побудоване на честь початку ХХІ ст. Дозволяє побачити місто з висоти пташиного польоту.
- Букінгемський палац. Знаменита резиденція королівської родини. Багато туристів обирають не найдешевший відпочинок у Лондоні лише для того, щоб побачити, як монарх махає з балкончика на урочистому заході.
- Лондонський Тауер. Унікальна споруда, яка бачила, як змінювався світ упродовж майже всього другого тисячоліття. Тауер був і в'язницею, і місцем страти, і скарбницею. На вивчення цієї локації треба виділяти бодай пів дня.
- Тауерський міст. Одна з найкультовіших пам'яток, побудована наприкінці ХІХ ст.
- Вестмінстерське абатство. Місце, у якому відбувається коронація англійських монархів. Мільйони туристів хочуть перейнятися таїнством Вестмінстера.
Телефони екстрених служб
- Оператор пропонує вибрати між поліцією, швидкою допомогою та пожежниками: 999
- Довідкова служба: 142
- Газова служба: 0800 111 999
- Аварійна служба (дзвонити при ДТП): 0800 822 8782
- Посольство України в Лондоні: +4420 7727 6312