Замок Паланок - найдавніша фортеця в Україні
Туристам, які опинилися в Закарпатті, обов'язково варто побачити одну з його головних визначних пам'яток. Це замок Паланок у Мукачеві - стародавня українська фортеця. Споруду неможливо не помітити, оскільки вона розташована на горі, підносячись над усім містом. Замок привертає до себе увагу мандрівників, щойно вони в'їжджають до Мукачева.
Замки Мукачева
У місті розташовано кілька старовинних архітектурних пам'яток, що привертають увагу туристів. До найвідоміших із них належать такі:
- Палац Шенборнів - мисливський замок, зведений у 1890-1895 роках. Будівля розташована в оточенні мальовничого саду-дендрарію, на території якого є красиве декоративне озеро.
- Чинадіївський замок - розташований біля річки Латориця. Являє собою фортецю з каменю, доповнену двома кутовими вежами. Вона відноситься до періоду XIV століття.
Однак символом Мукачева, безсумнівно, є замок Паланок, визнаний однією з найцінніших закарпатських пам'яток старовинної архітектури.
Читайте також: Чому варто купувати залізничні квитки онлайнМукачівський замок: історія
Точна дата заснування пам'ятки невідома. Згідно з даними істориків, споруда утворилася вже в період ІХ століття. Назва Паланок означає "дубовий частокіл". Його будували навколо рову, що огороджує замок. Під споруду було відведено величезну територію, що пояснюється оборонною функцією споруди. Його будували з тією метою, щоб за її стінами могло сховатися якомога більше людей. До них належали не тільки представники княжих родин, а й слуги, ремісники, солдати.
Відомо, що в 1396-1414 рр. власником замку був Федір Корятович. За його правління споруда значно розширилася й укріпилася, у скелі вирубали колодязь, що сягає 85 м у глибину. Упродовж XV-XVI століть власники будівлі постійно змінювалися.
Читайте також: ТОП-10 місць Києва, які треба обов'язково відвідати1633 року Паланок перейшов у власність князя Юрій I Ракоці, після чого ним володіли його спадкоємці до 1711 року. Замок був доповнений двома терасами, і укріплений. 1649 року його відвідали посланці Богдана Хмельницького, які хотіли домовитися з приводу об'єднання зусиль проти Польщі.
У 1685-1688 рр. замок зазнав однієї з найсильніших облог в її історії. Напад відбувався з боку австрійців, які згодом реконструювали фортецю. Пізніше будівля втратила стратегічне значення. З 1782 року її стіни слугували в'язницею, яка фактично існувала до 1903 року.
У період Другої Світової війни споруду використовували для розміщення угорських військ. Після в будівлі розмістили професійне технічне училище. На даний момент тут знаходиться історичний музей.
Найбільш укріплений замок у Європі
Протягом своєї історії фортеця являла собою значну оборонну споруду. Вона змогла витримати облогу, що тривала три роки. У той період Паланок перебував під правлінням Ілони Зріні. Сторона, що нападала, збільшила кількість солдатів практично вдвічі, але й це не допомогло. Капітуляцію було оголошено лише після того, як добігли кінця запаси їжі.
Замок Паланок у Мукачеві має дуже значний вигляд. Він набув завершеного вигляду наприкінці XVII - початку XVIII століть. Комплекс складався з таких елементів:
- Нижня тераса - на ній знаходилася сторожова вежа, яка практично вся була знищена на початку ХХ століття. Її звели посеред глибокого рову, через який проходив міст, що закривав вхід до воріт під час підняття.
- Друга тераса розташовувалася на рівні 10 м вище першої. На її території був побудований Нижній замок, оточений ще одним ровом із підйомним мостом.
- Третя тераса розташована на рівні ще 10 м вгору. На ній розташований Середній замок, що належить до періоду XVII ст. Навколо воріт споруди зведено два міцні бастіони.
- Верхній замок збудований на самій вершині гори і розташований на 6 м вище попереднього рівня. Будівля була зведена у XIV-XVI століттях. До нього можна потрапити кам'яними сходами, збудованими під однією з веж. Інший спосіб - пройти через таємний хід, який називали пасткою. З ним пов'язана легенда, яка говорить про те, що хід слугував "коридором смерті" для нападників. Раніше в цьому місці знаходилися дерев'яні сходи, які прибирали, а на ворогів виливали гарячу смолу.
Фото замку Паланок
Неймовірно красивий вигляд має як фасад замку, так і його інтер'єр. Символом архітектурного комплексу є бронзовий монумент сокола, який видно навіть з великої відстані. Скульптура має вагу 850 кг, розмах крил птаха сягає 5 м.
На карті: де знаходиться і як дістатися
Замок розташований на берегах річки Латориця за адресою: вулиця Замкова гора. До нього можна доїхати з центру Мукачева громадським транспортом. З автовокзалу відправляються автобуси №13 і 14. Інший варіант - доїхати маршруткою №3.